GWC rurowy
Najprostszym rodzajem GWC jest wymiennik w postaci rurowej.
Jest to rura o średnicy zapewniającej odpowiedni wolny przepływ powietrza w celu jak najdłuższego kontaktu z przestrzenią wymiennika.
Umieszczona w gruncie na głębokości ok. 1,5 metra ze spadkiem w kierunku czerpni.
Wyróżniamy kilka rodzajów ułożenia instalacji od najprostszej w formie prostego odcinka zakończonego czerpnią (wymagana spora działka) do opaskowego okalającego budynek w przypadku braku miejsca.
Każdy typ zakończony jest czerpnią oraz studzienką na skropliny wraz z pompką do ich usuwania lub studnią chłonną a kończy się w budynku podłączony do rekuperatora poprzez trójnik umożliwiający wybór pomiędzy GWC a czerpnią zewnętrzną.
Za zastosowaniem wymiennika w postaci rurowej przemawia wysoki stan wód gruntowych który eliminuje możliwość zastosowania GWC żwirowego.
Wadą tego systemu jest wysoka cena elementów niezbędnych do budowy wymiennika (nie mówimy tu o wymiennikach zbudowanych w oparciu o rury PCV, które nie dość ze nie są szczelna na napór wód gruntowych to dodatkowo produkowane są z materiału powtórnie odzyskanego z odpadów!) oraz powstawanie skroplin które wymuszają budowę studzienki i zastosowanie dodatkowej pompki do ich usuwania oraz konieczność okresowej dezynfekcji takiego systemu (z racji dużej wilgoci panują warunki sprzyjające do rozwoju wszelkiego rodzaju plaśni i grzybów).